Kategorie
Gospodarka

Programowalne Waluty: Chiński juan cyfrowy modeluje umieszczenie daty wygaśnięcia

W sierpniu ubiegłego roku informowaliśmy, że chińskie Ministerstwo Handlu opublikowało nowe szczegóły dotyczące pilotażowego programu cyfrowa waluta banku centralnego kraju (CBDC), który ma zostać rozszerzony na kilka obszarów metropolitalnych, w tym obszar Wielkiej Zatoki Guangdong-Hongkong-Makau, region Pekin-Tianjin-Hebei i region delty rzeki Jangcy. To była nieunikniona kulminacja procesu, który rozpoczął się w 2014 roku, kiedy to, jak informowaliśmy wówczas, „Chiny gotują się na cyfrową walutę, MFW mówi: „Niezwykle korzystne„.

Kiedy przygotowania Chin do wprowadzenia cyfrowego juana nabrały tempa w październiku  Chiny były gotowe udzielić wsparcia prawnego dla wprowadzenia własnej suwerennej waluty cyfrowej, „umacniając swój status pioniera w walutach wirtualnych daleko przed innymi krajami, po przeprowadzeniu już niedawno eksperymentów z zakrojonymi na szeroką skalę próbami faktycznych płatności dokonywanych przez konsumentów, co przyniosło mieszane rezultaty ”. W szczególności South China Morning Post zgłaszano że „Ludowy Bank Chin opublikował w piątek projekt ustawy, która nadałaby status prawny systemowi płatności elektronicznych w walucie cyfrowej (DCEP), i po raz pierwszy cyfrowy juan został uwzględniony i zdefiniowany jako część suwerennej waluty fiducjarnej tego kraju ”.

Ramy projektowe dla cyfrowego juana zostały wydane rok temu w ślad za ambitnym, ale katastrofalnym wdrożeniem tokenów Libra przez Facebooka po tym, jak przedstawiciele rady nadzorczej podzielili się z powodu braku zaufania do projektu i obaw, że amerykańskie federalne organy regulacyjne będą starały się go zablokować, tak jak z zaszyfrowaną walutę Gram firmy Telegram.

„Projekt ustawy zakazałby również jakiejkolwiek stronie wytwarzania lub wydawania cyfrowych tokenów zabezpieczonych juanem w celu zastąpienia renminbi na rynku” – powiedział SCMP.

To z kolei doprowadziło nas do tak zwanego „studium przypadku Shenzhen” Października 2020Chiny stały się pierwszym krajem, który zorganizował pierwsze uruchomienie swojej cyfrowej waluty, kiedy rząd w Shenzhen przeprowadził loterię  aby rozdać w sumie 10 milionów juanów (około 1.5 miliona dolarów) wartości cyfrowej waluty (prawie 2 miliony osób zgłosiło się, a 50,000 osób faktycznie „wygrało”).

Zwycięzcy musieli pobrać cyfrową aplikację Renminbi, aby otrzymać „czerwony pakiet” o wartości 200 cyfrowych juanów (30 USD), który następnie mogą wydać u ponad 3,000 wyznaczonych sprzedawców detalicznych w dzielnicy Luohu w Shenzhen, według China Daily. Potem będą mogli kupować towary w lokalnych aptekach, supermarketach, a nawet w Walmart.

Chodziło o to, aby nie tylko przetestować odpowiednią technologię, ale także zwiększyć wydatki konsumentów w następstwie pandemii COVID-19. Krótko mówiąc, Chiny nie tylko subsydiują gospodarkę centralnie planowaną, manipulując podażową stroną – mogą teraz wspierać popyt, rozdając każdemu (lub wszystkim) cyfrową walutę.

Oczywiście, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut opartych na kontach banków centralnych, takich jak rezerwy lub zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak bitcoin, chińska waluta cyfrowa byłaby kontrolowana przez bank centralny kraju i natychmiast udostępniona każdemu kto może ją otrzymać.

A ponieważ „oczekuje się, że przyjęcie w Chinach cyfrowych tokenów banku centralnego przebiegnie bezproblemowo, ponieważ większość krajowych płatności cyfrowych przechodzi już przez firmy takie jak TenCent i AliPay i są już bardzo popularne w tym kraju”, Zakończyliśmy to „pomyślny test w Shenzhen oznacza, że ​​szerokie wdrożenie to tylko kwestia czasu ”.

Brakowało jednak jednego: pieczęci aprobaty strażnika nie tylko globalnego systemu płatności, ale także obrońcy systemu rezerw dolarowych, dwa miesiące temu, Chiny też to zrozumiały: jak informowaliśmy w lutym: „SWIFT, globalny system komunikatów finansowych i płatności transgranicznych, utworzył spółkę joint venture z instytutem badawczym i centrum rozliczeniowym chińskiego banku centralnego na znak, że Chiny badają globalne wykorzystanie planowanego cyfrowego juana.

Właściwie to nie tylko „odkrywanie”, ale dzięki rokowi testów i częściowym wdrożeniom, Pekin miał stać się pierwszym krajem na świecie, który miał uruchomić cyfrowy juan i mając błogosławieństwo MFW i SWIFT, powiedzieliśmy, że to „kwestia tylko miesięcy, jeśli nie tygodni”.

Mieliśmy rację, ponieważ zaledwie kilka dni temu chiński „cyber juan” stał się oficjalny, gdy WSJ opublikował artykuł pisząc Chiny tworzą własną cyfrową walutę, pierwszą w wielkiej gospodarce„.

Podczas gdy zwykli czytelnicy Zero Hedge są dobrze zaznajomieni ze szczegółami i chronologią przejścia Chin na walutę cyfrową, która, nawiasem mówiąc, jest dokładnie przeciwieństwem kryptowalut i ma absolutnie nie ma nic wspólnego z Bitcoinem, fakt, nad którym Peter Thiel może chcieć zatrzymać się trochę następnym razem, pisząc nieprzemyślane i błędne stwierdzenia na temat bitcoina, WSJ koncentruje się bardziej na geopolitycznych przyczynach ewolucji chińskiej waluty – dla przypomnienia, tysiące lat temu, kiedy pieniądze oznaczały monety , Chiny wymyśliły walutę papierową, a teraz chiński rząd bije gotówkę cyfrowo, cytując WSJ: „ponowne wyobrażenie sobie pieniądza, które może wstrząsnąć filarem amerykańskiej potęgi” – a konkretnie, jak może dojść do odejścia od globalnej rezerwowej waluty – dolara amerykańskiego, więc Pekin może nie tylko uniknąć „opcji nuklearnej”.

Cyfrowy juan może dać tym, których USA chcą ukarać, sposób na wymianę pieniędzy bez wiedzy USA. Giełdy nie musiałyby używać SWIFT, sieć przesyłania wiadomości wykorzystywana do przekazów pieniężnych między bankami komercyjnymi i która może być monitorowana przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Oczywiście, wiarygodna alternatywa dla dolara zmniejsza potrzebę gromadzenia waluty dla partnerów handlowych USA, co z kolei miałoby głęboki wpływ na globalne wzorce oszczędzania, a stamtąd na globalne przepływy kapitału. Konsekwencje dla wieczystego deficytu obrotów bieżących w USA byłyby bezprecedensowe.

Oprócz przywrócenia globalnego bilansu potęgi monetarnej praktycznie z dnia na dzień, chińska waluta cyfrowa zabija innego ptaka tym samym binarnym kamieniem: umożliwia bezprecedensowy nadzór nad każdą pojedynczą transakcją.

[Cyfrowy juan] jest również możliwy do prześledzenia, dodając kolejne narzędzie do ścisłego nadzoru państwa w Chinach. Rząd rozmieszcza setki milionów kamer do rozpoznawania twarzy, aby monitorować swoją populację, czasami używając ich do nakładania grzywien. Cyfrowa waluta umożliwiłaby zarówno wymierzenie, jak i pobranie grzywien, gdy tylko wykryto wykroczenie.

Gwałtowny wzrost kumulacji gotówki w Chinach w zeszłym roku wskazuje na obawy mieszkańców o to, jak bank centralny patrzy na każdą transakcję. Song Ke, profesor finansów na Uniwersytecie Renmin w Pekinie, powiedział na niedawnej konferencji, że chińska miara juana w obiegu, czyli gotówki, wzrosła o 10% w 2020 roku.

Są też niezliczone ulepszenia żelaznej kontroli kapitału w Chinach:

Chociaż Chiny nie opublikowały ostatecznych przepisów dotyczących programu, bank centralny twierdzi, że początkowo może nałożyć ograniczenia na to, ile cyfrowych yuanów mogą zatrzymać przy sobie osoby, aby kontrolować jego obieg i zapewnić użytkownikom dawkę bezpieczeństwa i prywatności. .

Z pewnością nic z tego nie jest nowe, ponieważ omówiliśmy już wszystkie te niuanse cyfrowego juana cytowane w artykule WSJ:

Same pieniądze są programowalne. Pekin przetestował daty wygaśnięcia, aby zachęcić użytkowników do szybkiego ich wydania na czasy, gdy gospodarka potrzebuje szybkiego startu.

I masz to: Keynesowski mokry sen o zwiększeniu prędkości średniej wreszcie się spełnia. Przez ostatnią dekadę żartowaliśmy, że to tylko kwestia czasu, zanim banki centralne ustalą datę wygaśnięcia każdej jednostki monetarnej w obiegu…

Przeczytaj całą historię tutaj…Nowy chiński juan cyfrowy wspiera kwitnącą technokrację, dodając datę ważności. Technokracja w latach trzydziestych XX wieku proponowała pieniądze składające się ze skryptu energetycznego, który automatycznie wygasa z końcem okresu przydziału.W ten sposób drzwi są otwarte do wykorzenienia oszczędności, spadku i całego bogactwa, z wyjątkiem oligarchów kontrolujących system. Wszystkie transakcje wraz ze wszystkimi innymi informacjami umożliwiającymi identyfikację obywatela będą przechowywane na centralnym komputerze w banku centralnym. To uczyniłoby obywateli stałymi niewolnikami państwa. ⁃ Edytor TN

O AUTORZE

Patrick Wood

Patrick Wood jest wiodącym i krytycznym ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, zielonej gospodarki, agendy 21, 2030 i historycznej technokracji. Jest autorem Technocracy Rising: The Trojan Horse of Global Transformation (2015) i współautorem Trilaterals Over Washington, Volumes I i II (1978–1980) wraz z nieżyjącym Antonim C. Suttonem.

źródło: Technocracy News

Za: https://killuminati.pl/programowalne-waluty-chinski-juan-cyfrowy-modeluje-umieszczenie-daty-wygasniecia/

Dodaj komentarz: