Kategorie
Gospodarka

Reklama, ale dla myślących wyłącznie

Czy ktoś z Was zastanawiał się z jakiego to „cudownego” i jednocześnie „biodegradowalnego” tworzywa jest karta banku Agricole, która wylewa się z kanałów telewizyjnych? I jak bardzo efektywnie wpłynie ona na przyszłość naszego świata?

Otóż owym „biodegradowalnym” tworzywem jest nic innego jak znienawidzony przez wielu (poli) chlorek winylu PVC uposażony dodatkowo jedynie w specjalne środki pomocnicze (additives) sprzyjające tylko w wyjątkowych okolicznościach kolonizacji bakterii i mikroorganizmów. To z kolei oznacza, że bez zapewnienia odpowiednich warunków kolonizacja nie ma najmniejszych szans.

Wyprodukowany przez Austriacard prawdziwy „cud natury’ ratujący świat i dający nam taką szansę najzwyczajniej w świecie musiał zostać wykonany z jednego z 4 typów tworzyw wskazanych normą ISO 7810 ( Identification Cards – Physical Characteristics) by karta w ogóle mogła zostać wprowadzona do obrotu bankowego. Tymi tworzywami są wspomniane wcześniej PVC oraz PET, ABS i PP – czyli najogólniej mówiąc tworzywa same z siebie dalekie od jakiejkolwiek biodegradowalności.
Ten prawdziwy „biodegradowalny” cud natury określany przez bankowych frontmanów mianem karty z „ekotworzywa” i stanowiący w ich przekonaniu produkt przyjazny dla środowiska, będący jednocześnie wyrażeniem filozofii biznesu Agricole dla potwierdzenia swojej prawdziwej tożsamości został przebadany i obwieszczony światu w następujący sposób: „Ekotworzywo, z którego wytwarzana jest karta, przeszło testy degradacji zgodnie z metodą ASTM D5511, która stanowi standard badania biodegradowalności tworzyw sztucznych”.

Sięgnijmy zatem do normy… Ci którzy mnie znają wiedzą, że sięgałem tysiące razy do różnych… w tym przypadku wyszło mi z angielskiego mniej więcej tak „Niniejsza metoda badawcza obejmuje określenie stopnia i szybkości BEZTLENOWEJ biodegradacji materiałów z tworzyw sztucznych w warunkach BEZTLENOWYCH o wysokiej zawartości substancji stałych. Materiały testowe są wystawiane na działanie metanogennego inokulum pochodzącego z BEZTLENOWYCH komór fermentacyjnych działających wyłącznie na wstępnie przetworzonych odpadach domowych. Rozkład BEZTLENOWY zachodzi w warunkach wysokiej zawartości części stałych (ponad 30% całkowitej zawartości części stałych) i statycznych, niezmieszanych warunkach…” CDN…

źródło: Jacek Szczerba, tworzywa.pl, cashless.pl

Dodaj komentarz: