Kategorie
Społeczeństwo

Brytyjski poseł: Nie zaszczepisz się? Nie będziesz mógł wrócić do pracy

Osoby, które odmówią przyjęcia szczepionki na koronawirusa, mogą zostać wykluczone z pubów, restauracji, a nawet miejsc pracy – twierdzi brytyjski poseł. W obliczu obaw, że małe, ale głośne lobby antyszczepionkowców w Wielkiej Brytanii może przekonać więcej osób, aby nie poddawały się szczepieniu, konserwatysta Tom Tugendhat ostrzegł tych, którzy ją odrzucą, że mogą mieć trudności z powrotem do normalnego życia.

Przemawiając w podcaście HuffPost UK Commons People, pan Tugendhat powiedział, że „z pewnością nadejdzie dzień”, w którym ludziom nie wolno będzie wchodzić do biura, dopóki nie udowodnią, że otrzymali szczepionkę. Lokale mogą również zażądać pokazania świadectw szczepień przy wejściu, zanim ludzie zostaną wpuszczeni do środka, powiedział.

Dodał: „Jeśli szczepienia okażą się skuteczne i jesteśmy pewni, że będą bezpieczne, a wszystkie dotychczasowe wskazania są dobre, to z pewnością nadejdzie dzień, w którym firmy powiedzą: Słuchaj, musisz wrócić do biura, ale jeśli nie jesteś zaszczepiony, nie wchodzisz. I z pewnością widzę organizatorów imprez publicznych proszących o świadectwa szczepień”.

Rząd nakreślił swoją strategię szczepienia ludzi tak szybko, jak to możliwe, zaczynając od tych, którzy są najbardziej narażeni lub pracują na pierwszej linii frontu. Pomimo, że niektórzy eksperci wzywają rząd do wprowadzenia obowiązkowego szczepienia, minister zdrowia Matt Hancock już wcześniej podkreślał, że tak nie będzie. Pan Tugendhat, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych, wskazał na przykład podróży zagranicznych, w których odwiedzający próbujący wjechać do niektórych krajów muszą udowodnić, że zostali zaszczepieni przeciwko chorobom takim jak żółta febra.

„Pamiętam, kiedy podróżowałem więcej niż teraz – kiedy jeździłeś do niektórych krajów, trzeba było okazać zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze, a jeśli nie miałeś zaświadczenia, nie mogłeś wjechać do kraju i nie było dyskusji. Nie było debat, odwołań ani dalszych próśb. I widzę sytuację, w której tak, oczywiście, możesz nie przyjąć szczepionki, ale pojawią się konsekwencje ”.

Pan Tugendhat został zapytany w podcaście, czy jego zdaniem usługi publiczne, takie jak sieci transportowe, mogą również pójść w ich ślady i zakazać podróży osobom, które nie zostały zaszczepione. Odpowiedział: „To będzie zależeć od tego, jakie są to usługi publiczne, kto i kiedy, więc nie chciałbym zaczynać przewidywania.”

za: https://uknews.pl/brytyjski-posel-nie-zaszczepisz-sie-nie-bedziesz-mogl-wrocic-do-pracy/

Dodaj komentarz: