Kategorie
Społeczeństwo

Wojna cybernetyczna ogłoszona w celu stłumienia wahań w kwestii szczepionek

WOJNA CYBERNETYCZNA OGŁOSZONA W USA I WIELKIEJ BRYTANII W CELU STŁUMIENIA WAHAŃ W KWESTII SZCZEPIONEK W MIARĘ JAK NARODY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO MASOWYCH SZCZEPIEŃ

22 listopada 2020 r.

Organizacje informacyjne i dziennikarze zgłaszający uzasadnione obawy związane z operacją “Warp Speed” zostaną usunięci z platformy, aby umożliwić “wymagane” nasycenie przekazu pro-szczepionkowego w całym anglojęzycznym krajobrazie medialnym.

W ciągu zaledwie ostatniego tygodnia, państwa bezpieczeństwa narodowego USA i Wielkiej Brytanii dyskretnie poinformowały, że narzędzia i taktyki internetowe zaprojektowane wcześniej do wykorzystania w “wojnie z terroryzmem” po 9/11 r. są obecnie ponownie wykorzystywane przeciwko źródłom informacji promującym “wahanie w kwestii szczepionek” oraz informacji związanych z COVID-19, które są sprzeczne z ich stanowymi narracjami.

Nowa cyberprzestępcza ofensywa została rozpoczęta w poniedziałek przez brytyjską agencję wywiadu sygnałowego, Government Communications Headquarters (GCHQ), która ma na celu atakowanie stron internetowych publikujących treści uznawane za “propagandę”, która budzi obawy dotyczące sponsorowanego przez państwo rozwoju szczepionki COVID-19 oraz zaangażowanych w to międzynarodowych korporacji farmaceutycznych.

Podobne wysiłki podejmowane są w USA, gdzie wojsko amerykańskie finansuje ostatnio firmę wspieraną przez CIA – wypchaną byłymi urzędnikami odpowiedzialnymi za walkę z terroryzmem, którzy stoją za okupacją Iraku i powstaniem tzw. państwa islamskiego – w celu opracowania algorytmu SI skierowanego w szczególności do nowych stron internetowych promujących “podejrzane” dezinformacje związane z kryzysem COVID-19 oraz prowadzoną przez wojsko amerykańskie akcję szczepień COVID-19, znaną jako operacja Warp Speed.

Oba kraje przygotowują się do uciszenia niezależnych dziennikarzy, którzy wyrażają uzasadnione obawy dotyczące korupcji w przemyśle farmaceutycznym lub skrajnej tajemnicy związanej ze sponsorowanymi przez państwo szczepieniami COVID-19, teraz, gdy kandydat firmy Pfizer ma zostać zatwierdzony przez amerykański urząd ds. żywności i leków (FDA) do końca miesiąca.

W przeszłości firma Pfizer była karana miliardowymi grzywnami za nielegalny marketing i przekupywanie urzędników państwowych, aby pomóc im zatuszować nielegalny proces w sprawie narkotyków, w wyniku którego zginęło jedenaścioro dzieci (między innymi za przestępstwa). Większość środków masowego przekazu świętowała natomiast zbliżające się zatwierdzenie szczepionki COVID bez kwestionowania historii firmy lub fakt, że technologia mRNA zastosowana w szczepionce przyśpieszyła realizację zwykłych protokołów prób bezpieczeństwa i nigdy nie została zatwierdzona do stosowania u ludzi. Nie wspomniano również o tym, że szefowa Centrum Oceny i Badań nad Lekami FDA, Patrizia Cavazzoni, jest byłym wiceprezesem ds. bezpieczeństwa produktów firmy Pfizer, który ukrył związek jednego z jej produktów z wadami wrodzonymi.

Zasadniczo władza państwa jest jak nigdy dotąd wykorzystywana do przemówień policyjnych w Internecie i deplatformowania serwisów informacyjnych w celu ochrony interesów potężnych korporacji, takich jak Pfizer i innych skandalicznych gigantów farmaceutycznych, a także interesów amerykańskich i brytyjskich stanów bezpieczeństwa narodowego, które same są ściśle zaangażowane w działania na rzecz szczepień COVID-19.

Nowa cybrowojna brytyjskiego wywiadu ukierunkowana na “propagandę antyszczepienną”.

Brytyjska gazeta “The Times” doniosła, że brytyjskie GCHQ “rozpoczęło ofensywną cyber-operację w celu przerwania propagandy antyszczepiennej rozpowszechnianej przez wrogie państwa” i “używa w tym celu zestawu narzędzi opracowanego w celu rozwiązania problemu dezinformacji i materiałów rekrutacyjnych sprzedawanych przez państwo islamskie”. Ponadto, rząd brytyjski nakazał 77 Brygadom brytyjskiego wojska, które specjalizują się w “wojnie informacyjnej”, uruchomienie internetowej kampanii przeciwdziałającej “zwodniczym narracjom” na temat kandydatów na szczepionki COVID-19.

Nowo ogłoszona “cyberowojna” GCHQ nie tylko zlikwiduje “propagandę antyszczepienną”, ale także będzie starała się “zakłócić działania odpowiedzialnych za nią cyberprzestępców, w tym zaszyfrować ich dane tak, aby nie mieli do nich dostępu i zablokować ich komunikację ze sobą”. Wysiłki te obejmą również dotarcie GCHQ do innych krajów sojuszu “Five Eyes” (USA, Australia, Nowa Zelandia i Kanada) w celu ostrzeżenia ich agencji partnerskich w tych krajach, aby skierowały swoje działania na takie strony “propagandowe” znajdujące się w ich granicach.

The Times stwierdził, że “rząd uważa walkę z fałszywymi informacjami na temat szczepień za coraz ważniejszą kwestię, ponieważ zbliża się perspektywa wiarygodnej szczepionki przeciwko koronaawirusowi”, sugerując, że wysiłki będą nadal rosnąć w miarę zbliżania się kandydata na szczepionkę do zatwierdzenia.

Wydaje się, że z perspektywy brytyjskiego państwa bezpieczeństwa narodowego ci, którzy kwestionują korupcję w przemyśle farmaceutycznym i jej ewentualny wpływ na wiodących kandydatów do eksperymentalnej szczepionki COVID-19 (wszyscy oni używają eksperymentalnych technologii szczepionek, które nigdy wcześniej nie zostały zatwierdzone do stosowania u ludzi), powinni zostać ukierunkowani za pomocą narzędzi pierwotnie przeznaczonych do zwalczania propagandy terrorystycznej.

Podczas gdy The Times twierdził, że wysiłek będzie skierowany na treści “pochodzące wyłącznie od przeciwników państwowych”, a nie na strony “zwykłych obywateli”, gazeta sugerowała, że wysiłek ten będzie zależał od rządu USA przy ustalaniu, czy dana strona jest częścią operacji “zagranicznej dezinformacji”.

Jest to bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę fakt, że Stany Zjednoczone niedawno przejęły domeny wielu stron, w tym amerykańskiej “Herald Tribune”, którą błędnie określiły jako “irańską propagandę”, mimo że jej redaktor naczelny, Anthony Hall, ma siedzibę w Kanadzie. Rząd USA wysunął to twierdzenie na temat “American Herald Tribune” po tym, jak firma FireEye, wykonawca rządu USA, stwierdziła, że ma “umiarkowaną pewność”, że strona została “założona w Iranie”.

Ponadto, fakt, że GCHQ twierdzi, iż większość obiektów, które planuje wykorzystać, jest “powiązana z Moskwą”, stanowi kolejny powód do niepokoju, biorąc pod uwagę fakt, że rząd brytyjski został przyłapany na finansowaniu inicjatywy Institute for Statecraft’s Integrity Initiative, która fałszywie określała krytyków działań rządu brytyjskiego oraz jego narrację w odniesieniu do konfliktu w Syrii jako związaną z kampaniami “rosyjskiej dezinformacji”.

Biorąc pod uwagę ten precedens, jest z pewnością prawdopodobne, że GCHQ mogłaby uwierzyć albo rządowi sprzymierzonemu, albo wykonawcy rządowemu, a może nawet sprzymierzonej organizacji medialnej, takiej jak Bellingcat czy DFRLab Rady Atlantyckiej, że dane miejsce jest “obcą propagandą”, aby rozpocząć cybernetyczną ofensywę przeciwko niemu. Obawy te nasilają się tylko wtedy, gdy jedno z głównych rządowych źródeł artykułu The Timesa bez ogródek stwierdza, że “GCHQ ma usuwać antywoskery [sic] online i w mediach społecznościowych”. Istnieją sposoby, których używają do monitorowania i zakłócania propagandy terrorystycznej”, co sugeruje, że cele nowej wojny cybernetycznej GCHQ będą w rzeczywistości zdeterminowane przez same treści, a nie przez ich podejrzane “obce” pochodzenie. Aspekt “obcy” wydaje się natomiast być sposobem na uniknięcie zawartego w mandacie operacyjnym GCHQ zakazu atakowania wypowiedzi lub stron internetowych zwykłych obywateli.

Ten większy punkt zwrotny w kierunku traktowania rzekomych “anty-vaxerów” jako “zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego” trwa już od wielu lat, a jego przewodniczącym jest Imran Ahmed, dyrektor generalny Centrum Przeciwdziałania Nienawiści Cyfrowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii, członek rządowego Komitetu Sterującego Przeciwdziałania Ekstremizmowi, który jest częścią rządowej Komisji Przeciwdziałania Ekstremizmowi.

Ahmed powiedział w lipcu brytyjskiej gazecie “The Independent”, że “wykroczyłbym poza nazwanie anty-szczepionkowymi teoretykami spisku, by powiedzieć, że są grupą ekstremistyczną, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”. Następnie stwierdził, że “gdy ktoś został narażony na jeden rodzaj spisku, łatwo jest poprowadzić go w kierunku bardziej radykalnych poglądów światowych, które mogą prowadzić do brutalnego ekstremizmu”, sugerując tym samym, że “anty-vaxxers” może angażować się w akty brutalnego ekstremizmu. Wśród stron internetowych cytowanych przez organizację Ahmeda jako promujące taki “ekstremizm”, który stanowi “zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” były m.in.: Children’s Health Defense, National Vaccine Information Center, Informed Consent Action Network, oraz Mercola.com.

Podobnie, ośrodek analityczny powiązany z wywiadem USA – którego odpowiednik GCHQ, Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA), weźmie udział w nowo ogłoszonej “wojnie cybernetycznej” – argumentował w artykule badawczym opublikowanym na kilka miesięcy przed wybuchem kryzysu COVID-19, że “amerykański ruch ‘anti-vaxxer’ stanowiłby zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w przypadku ‘pandemii z nowym organizmem'”.

InfraGard, “partnerstwo między Federalnym Biurem Śledczym a członkami sektora prywatnego”, ostrzegł w gazecie opublikowanej w czerwcu zeszłego roku, że “amerykański ruch antyszczepienniczy będzie również związany z “dezinformacją i kampaniami propagandowymi w mediach społecznościowych” organizowanymi przez rosyjski rząd”, jak podaje The Guardian. Gazeta InfraGard twierdziła ponadto, że prominentni “antyszczepcy” są powiązani “z innymi ruchami konspiracyjnymi, w tym ze skrajną prawicą …oraz z dezinformacją i kampaniami propagandowymi w mediach społecznościowych prowadzonymi przez wielu zagranicznych i krajowych aktorów”. Wśród tych aktorów jest Agencja Badań nad Internetem, rosyjska organizacja zaangażowana przez rząd”.

W artykule opublikowanym w zeszłym miesiącu przez Washington Post stwierdzono, że “niezdecydowanie w kwestii szczepionek miesza się z zaprzeczeniem koronaawirusów i łączy się ze skrajnie prawicowymi amerykańskimi teoriami spiskowymi, w tym z Qanon”, które w zeszłym roku FBI określiło jako potencjalne zagrożenie terrorem wewnętrznym. W artykule zacytowano Petera Hoteza, dziekana Szkoły Medycyny Tropikalnej w Baylor College of Medicine w Houston, który powiedział: “Amerykański ruch antyszczepienniczy globalizuje się i zmierza w kierunku bardziej ekstremistycznych tendencji”.

Warto zaznaczyć, że wielu tak zwanych “anti-vaxxers” jest w rzeczywistości krytykami przemysłu farmaceutycznego i niekoniecznie sprzeciwia się szczepionkom samym w sobie, co sprawia, że etykiety “anti-vaxxer” i “anti-vaccine” wprowadzają w błąd. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu farmaceutycznych gigantów zaangażowanych w produkcję szczepionek COVID-19 w znacznym stopniu przekazuje pieniądze politykom w obu krajach i jest zaangażowanych w liczne skandale związane z bezpieczeństwem, wykorzystanie państwowych agencji wywiadowczych do prowadzenia cyberowojny przeciwko witrynom, które badają takie obawy, jest nie tylko niepokojące dla przyszłości dziennikarstwa, ale sugeruje, że Wielka Brytania wykonuje niebezpieczny skok w kierunku stania się krajem, który wykorzystuje swoje uprawnienia państwowe, by traktować wrogów korporacji jak wrogów państwa.

wspierana przez CIA firma “broniąca prawdy” z AI

Na początku października Amerykańskie Siły Powietrzne i Dowództwo Operacji Specjalnych ogłosiły, że przyznały wielomilionowy kontrakt amerykańskiej firmie Primer z branży “machine intelligence”. Zgodnie z komunikatem prasowym, “Primer opracuje pierwszą w historii platformę do automatycznego rozpoznawania i oceny podejrzanych dezinformacji [podkreślenie dodano]. Primer udoskonali również swoją platformę przetwarzania języka naturalnego w celu automatycznej analizy zdarzeń taktycznych, aby zapewnić dowódcom bezprecedensowy wgląd w zdarzenia zachodzące w czasie zbliżonym do rzeczywistego”.

Według firmy Primer, firma “buduje maszyny programowe, które czytają i piszą w języku angielskim, rosyjskim i chińskim, aby automatycznie odkrywać trendy i wzorce w dużych ilościach danych”, a ich praca “wspiera misję społeczności wywiadowczej i szerszego DOD poprzez automatyzację zadań związanych z czytaniem i badaniem w celu zwiększenia szybkości i jakości podejmowania decyzji”. Innymi słowy, Primer opracowuje algorytm, który pozwoliłby państwu bezpieczeństwa narodowego zlecić wiele stanowisk wojskowych i analitycznych w zakresie wywiadu SI. W rzeczywistości firma otwarcie przyznaje się do tego, stwierdzając, że ich obecne wysiłki “zautomatyzują pracę wykonywaną zazwyczaj przez dziesiątki analityków w centrum operacyjnym ds. bezpieczeństwa, aby w miarę upływu czasu połknąć wszystkie dane istotne dla danego zdarzenia i umieścić je w ujednoliconym interfejsie użytkownika”.

Ostatecznym celem programu Primer jest wykorzystanie ich sztucznej inteligencji do całkowitego zautomatyzowania kształtowania postrzegania publicznego i stania się arbitrem “prawdy” zdefiniowanej przez państwo. Założyciel firmy Primer, Sean Gourley, który wcześniej stworzył programy komputerowej inteligencji dla wojska, aby śledzić “powstanie” w powojennym Iraku, zapewnił w kwietniowym wpisie na blogu, że “komputerowe kampanie wojenne i dezinformacyjne staną się w 2020 roku poważniejszym zagrożeniem niż wojna fizyczna i będziemy musieli ponownie przemyśleć broń, którą wykorzystamy do walki z nimi”.

W tym samym wpisie Gourley opowiedział się za stworzeniem “Projektu Manhattanu dla prawdy”, który stworzyłby publicznie dostępną bazę danych w stylu Wikipedii, zbudowaną z “baz wiedzy, które już istnieją w agencjach wywiadowczych wielu krajów dla celów bezpieczeństwa narodowego”. Gourley napisał następnie, że “ten wysiłek polegałby ostatecznie na zbudowaniu i wzmocnieniu naszego wspólnego wywiadu i ustanowieniu punktu odniesienia dla tego, co jest prawdziwe, a co nie”, jak ustanowiły agencje wywiadowcze. Na zakończenie swojego wpisu na blogu stwierdził, że “w 2020 roku zaczniemy bronić prawdy”.

W szczególności, 9 listopada, tego samego dnia, kiedy GCHQ ogłosiło swoje plany dotyczące “propagandy antyszczepiennej”, amerykańska strona internetowa NextGov poinformowała, że wysiłki Primer finansowane przez Pentagon zwróciły jego uwagę w szczególności na “dezinformację związaną z COVID-19”. Zdaniem dyrektora naukowego firmy Primer, Johna Bohannona, “Primer zintegruje funkcje wykrywania botów, wykrywania tekstów syntetycznych i analizy nieuporządkowanych twierdzeń tekstowych z naszą istniejącą platformą sztucznej inteligencji, która jest obecnie wykorzystywana przez DOD… Stworzy to pierwszą ujednoliconą platformę gotową do realizacji misji, która będzie skutecznie przeciwdziałać dezinformacji związanej z COVID-19 w czasie zbliżonym do rzeczywistego”.

Bohannon, który wcześniej pracował jako główny dziennikarz w siłach NATO w Afganistanie, powiedział również NextGovowi, że nowy, skoncentrowany na COVID-19 wysiłek Primer’a “automatycznie klasyfikuje dokumenty w jednej z 10 kategorii, aby umożliwić wykrycie wpływu COVID’u” na takie obszary jak “biznes, nauka i technologia, zatrudnienie, gospodarka światowa i wybory”. Oczekuje się, że produkt końcowy zostanie dostarczony do Pentagonu w drugim kwartale przyszłego roku.

Choć jest to tak zwana prywatna firma, Primer jest głęboko związany z bezpieczeństwem narodowym, które ma chronić poprzez “zbrojenie prawdy”. Primer z dumą promuje się jako firma, w której ponad 15% pracowników pochodzi z amerykańskiego wywiadu lub wojska. Dyrektorem Grupy Bezpieczeństwa Narodowego firmy jest Brian Raymond, były oficer wywiadu CIA, który po opuszczeniu agencji pełnił funkcję dyrektora ds. Iraku w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Ostatnio firma dodała również do swojego zarządu kilku wybitnych urzędników ds. bezpieczeństwa narodowego, w tym:

Emerytowany gen. Raymond Thomas, który kierował dowództwem wszystkich amerykańskich i natowskich sił specjalnych w Afganistanie i jest byłym dowódcą zarówno amerykańskiego dowództwa operacji specjalnych, jak i wspólnego dowództwa operacji specjalnych (JSOC).
Emerytowany gen. VeraLinn Jamieson, były zastępca szefa sztabu wywiadu, nadzoru i rozpoznania Sił Powietrznych, który kierował wywiadem i siłami cybernetycznymi Sił Powietrznych. Osobiście rozwijała również “strategiczne partnerstwa” pomiędzy Siłami Powietrznymi a firmami Microsoft, Amazon, Google i IBM w celu “przyspieszenia cyfrowej transformacji Sił Powietrznych”.
Brett McGurk, jeden z “głównych architektów” wojny w Iraku, wraz ze słynną rodziną Kagan, jako dyrektor NSC w Iraku, a następnie jako specjalny asystent prezydenta i starszego dyrektora w Iraku i Afganistanie podczas administracji Busha. Pod rządami Obamy i podczas części administracji Trąba McGurk był specjalnym wysłannikiem prezydenta do Globalnej Koalicji na rzecz Pokonania ISIS w Departamencie Stanu, pomagając w prowadzeniu “brudnej wojny” prowadzonej przez USA, Wielką Brytanię i innych sojuszników przeciwko Syrii.
Oprócz tych niedawnych pracowników zarządu, Primer sprowadził na stanowisko doradcy strategicznego Sue Gordon, byłego głównego zastępcę dyrektora National Intelligence. Wcześniej Gordon “tworzył partnerstwa w ramach Amerykańskiej Wspólnoty Wywiadowczej i doradzał Krajowej Radzie Bezpieczeństwa w roli zastępcy dyrektora wywiadu narodowego” oraz odbył dwudziestosiedmioletnią karierę w CIA. Głębokie powiązania nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że Primer jest finansowo wspierany przez ramię kapitału wysokiego ryzyka CIA w In-Q-Tel i ramię kapitału wysokiego ryzyka miliardera Mike’a Bloomberga, Bloomberg Beta.

Operacja Warp Speed’s disinformation blitzkrieg

Szybki wzrost zainteresowania amerykańskich i brytyjskich państw bezpieczeństwa narodowego “dezinformacją” COVID-19, szczególnie w związku ze zbliżającymi się kampaniami szczepień COVID-19, jest ściśle związany ze strategią zaangażowania mediów w ramach rządowej operacji “Warp Speed”.

Oficjalnie “partnerstwo publiczno-prywatne”, operacja “Warp Speed”, która ma na celu zaszczepienie 300 milionów Amerykanów do stycznia przyszłego roku, jest zdominowana przez wojsko amerykańskie i obejmuje również kilka amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym NSA i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS), a także powiązanych z wywiadem gigantów technologicznych Google, Oracle i Palantir. Kilka raportów opublikowanych w The Last American Vagabond przez tego autora i dziennikarza Derricka Broze’a ujawniło skrajną tajność tej operacji, jej liczne konflikty interesów oraz jej głębokie związki z Doliną Krzemową i orwellowskimi inicjatywami technokratycznymi.

Oficjalne wytyczne Warp Speeda szczegółowo omawiają jego etapowy plan zaangażowania społeczeństwa i zajęcia się kwestią “wahań w kwestii szczepionek”. Zgodnie z dokumentem Warp Speed zatytułowanym “From the Factory to the Frontlines” (“Od fabryki do linii frontu”), “strategiczna komunikacja i wiadomości publiczne mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia maksymalnej akceptacji szczepionek, wymagając nasycenia wiadomości w krajowych mediach”. Stwierdza się w nim również, że “współpraca z uznanymi partnerami – zwłaszcza tymi, którzy są zaufanymi źródłami informacji dla odbiorców docelowych – ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia przez społeczeństwo ewentualnych szczepionek, dostępu do nich i ich akceptacji” oraz że “określenie właściwych komunikatów w celu promowania zaufania do szczepionek, przeciwdziałania dezinformacji i ukierunkowania działań na grupy szczególnie narażone i zagrożone będzie niezbędne do osiągnięcia wysokiego poziomu objęcia szczepieniami”.

W dokumencie zauważono również, że Warp Speed wykorzysta trójstronne ramy strategiczne CDC w zakresie działań komunikacyjnych. Trzeci filar tej strategii nosi tytuł “Stop mitom” i koncentruje się głównie na “tworzeniu partnerstw w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się błędnych informacji” oraz “współpracy z lokalnymi partnerami i zaufanymi posłańcami w celu zwiększenia zaufania do szczepionek”.

Chociaż ten konkretny dokument Warp Speed jest krótki na temat konkretnych zagadnień, CDC zawiera dodatkowe informacje w podręczniku COVID-19 Vaccination Program Interim Playbook. Stwierdza się w nim, że operacja Warp Speed “zaangażuje i wykorzysta szeroką gamę partnerów, współpracy oraz kanałów komunikacyjnych i informacyjnych w celu osiągnięcia celów komunikacyjnych, rozumiejąc, że preferencje dotyczące kanałów i wiarygodnych źródeł różnią się wśród odbiorców i osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia poważnych chorób i populacji krytycznych, a kanały różnią się pod względem możliwości osiągnięcia różnych celów komunikacyjnych”. Komisja stwierdza, że skoncentruje swoje wysiłki w tym zakresie na “tradycyjnych kanałach medialnych” (druk, radio i telewizja) oraz “mediach cyfrowych” (internet, media społecznościowe i wiadomości tekstowe).

Dokument CDC ujawnia ponadto, że kampania “public messaging” mająca na celu “promowanie przyjmowania szczepionek” i zajęcie się “wahaniami w przyjmowaniu szczepionek” jest podzielona na cztery fazy i dodaje, że ogólna strategia komunikacyjna Warp Speed “powinna być aktualna i mieć zastosowanie w obecnej fazie programu szczepień COVID-19”.

Te fazy są:

Zanim szczepionka będzie dostępna.
Szczepionka jest dostępna w ograniczonych ilościach dla niektórych populacji o wczesnym stadium rozwoju.
Szczepionka jest coraz bardziej dostępna dla innych populacji oraz dla ogółu społeczeństwa.
Szczepionka jest powszechnie dostępna.
Biorąc pod uwagę, że kandydat na szczepionkę COVID-19 wyprodukowany przez firmę Pfizer ma zostać zatwierdzony do końca listopada, wydaje się, że amerykański stan bezpieczeństwa narodowego, który zasadniczo prowadzi operację Warp Speed, wraz z “zaufanymi posłańcami” w środkach masowego przekazu, przygotowuje się do wejścia w drugą fazę swojej strategii komunikacyjnej, w której organizacje informacyjne i dziennikarze, którzy zgłaszają uzasadnione obawy dotyczące Warp Speed, zostaną usunięci z platformy, aby umożliwić “wymagane” nasycenie wiadomości pro-szczepionkowych w całym środowisku anglojęzycznych mediów.

za: https://www.facebook.com/110411727242946/posts/197188858565232/

Dodaj komentarz: