Kategorie
Społeczeństwo

Staw czoło rzeczywistości

Nasze społeczeństwo zostało zwabione obietnicami, które powodowane były strachem ludzi. W tej historii Pinokio nienawidzi szkoły prawie tak samo, jak ludzie nienawidzą choroby.

W książce strach przed dorastaniem i stawieniem czoła rzeczywistości prowadzi go do wielu cierpień. Nasz zachodni świat przeżywa teraz czasy, w których prawda jest tłumiona, gdzie przemoc w imię dziecinnej ofiary jest gloryfikowana i zachęcana, gdzie nienawiść jest ignorowana, a nawet usprawiedliwiana, i że jest kierowana w stronę tych, którzy odmawiają podążania za stadem biegnącym do „krainy zabawek”, „wysp przyjemności” Disneya, słowem skierowana jest do tych, którzy odmawiają przyjęcia musztardy i nie przyjmują przepustki musztardowej.
Nie daj się zwieść faktowi, że Pinokio został przeniesiony do filmu animowanego.

W swej istocie Pinokio jest ponadczasowym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem bycia marionetką. Kiedy społeczeństwo porzuca cenne, święte wartości, na których się rozwinęło, rezultatem jest zawsze zniewolenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu ignorancja nie jest błogością, jest przepustką do życia w cierpieniu, do świata zniewolenia. Poszukiwanie prawdy i poddanie się jej to jedyny sposób na doświadczenie wewnętrznej wolności, jedyna ścieżka, która może nas doprowadzić do doświadczenia świętości teraźniejszości.
Reżimy totalitarne zawsze chcą kontrolować historię, którą opowiadasz sobie o świecie, w którym żyjesz, aby zmienić cię w marionetkę, w niewolnika. Nie pozwól im na to, przestań być lalką na sznurku!

Truman Show

Dodaj komentarz: