Kategorie
Społeczeństwo

Gigantyczne pensje liderów Konfederacji. “Mogło dojść do bezpodstawnego wzbogacenia się”

Po 90 tys. zł pensji z góry wypłacili sobie liderzy Konfederacji z partii KORWiN, gdy pojawiło się ryzyko, że majątek tego ugrupowania może przejąć państwo. Mogło dojść do bezpodstawnego wzbogacenia się – poinformował portal wprost.pl.

Wprost.pl uważa, że śledczy powinni też sprawdzić, czy nie popełniono przestępstwa menedżerskiego, czyli wyrządzenia znacznej szkody majątkowej partii, co podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

“Po 108 300 zł trafiło na konta posłów Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego i Konrada Berkowicza oraz Sławomira Mentzena (nie dostał się do Sejmu). 49 260 zł wypłacono sekretarzowi Konfederacji, zarazem ówczesnemu skarbnikowi partii KORWiN, Marcinowi Sypniewskiemu” – czytamy w artykule.

Pieniądze pochodziły – jak informuje autor tekstu – z subwencji partii KORWiN, która w wyborach parlamentarnych uzyskała 4,76 proc. głosów, co sprawiło, że przyznano jej ok. 4,2 mln zł rocznie (przez cztery lata).

“Były to pensje w 2019 r. dla części członków prezydium ugrupowania Korwin-Mikkego. Problem w tym, że gdy pieniądze były wypłacane, to ciało statutowe miało zarejestrowany w sądzie inny skład od tego, którego członkom zapłacono pieniądze. Istniało też realne ryzyko, że nowe prezydium nie zostanie nigdy zarejestrowane, a partia zostanie zlikwidowana i jej majątek przejmie Skarb Państwa. Dopiero 8 maja 2019 r. sytuacja została prawnie uporządkowana” – podkreślono.

Dodano w nim, że dodatkowo poseł Berkowicz dostał przelew z partii KORWiN na kwotę 126 tys. zł za usługi informatyczne, które miał wykonać. “Są wątpliwości, czy tak się stało” – zaznacza autor tekstu Marcin Dobski.

“Wszystkie powyższe działania budzą poważne obawy o ich zgodność z prawem” – podkreślono w artykule.

Jak czytamy, partia KORWiN do czasu publikacji nie odpowiedziała na pytania “Wprost”.

źródło: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,26466990,gigantyczne-pensje-liderow-konfederacji-moglo-dojsc-do-bezpodstawnego.html

Dodaj komentarz: