Kategorie
Tajemnice Świata - Zagadki Historii

Miasto Bagdad

W średniowieczu tak wyglądało miasto Bagdad w Iraku. Miasto zaplanowano na planie koła, nad brzegiem Tygrysu. Miał w sumie 3 pierścienie, z których 1 był wyłącznym miejscem zamieszkania szlachty. Pozostałe 2 pierścienie to obszary handlowe i mieszkalne. Poza trzecim pierścieniem znajdowała się duża forteca i okrągła fosa, aby zapobiec najazdom.

Miasto zostało zbudowane na rozkaz kalifa al-Mansura, w 762 r. z kalifatu Abbasydów. Najlepsi inżynierowie i architekci zebrali się razem, aby zbudować okrągłe miasto Mandinat al-Salam w ciągu 4 lat. Wejście i wyjście z terenu kontrolowane było przez 4 bramy, które łączyły się z ważnymi szlakami handlowymi. Wewnętrzny pierścień jest zbudowany na wysokim terenie, na którym znajduje się meczet i pałac Mansur. Posiadłość kalifa miała 3km², z dużym ogrodem i zieloną kopułą, którą można było zobaczyć z większości punktów miasta. W IX wieku erudyta al-Dżahiz opisał region:

„Widziałem najpiękniejsze miasta w Syrii i Cesarstwie Bizantyjskim, ale nie lepsze pod względem piękna i organizacji niż Okrągłe Miasto al-Salam”.

W późnym średniowieczu wzrost populacji Bagdadu sprawił, że budownictwo mieszkaniowe w obrębie jego pierścieni stało się niewykonalne, rozszerzając się na wschód i zachód od rzeki Tygrys. W 1258 r. kalifat Abbasydów został zamknięty przez Mongołów, którzy podczas oblężenia zniszczyli znaczną część okrągłego miasta. Biblioteka Bagdadu, Dom Mądrości, jedna z największych bibliotek w tym czasie, w której znajdowały się książki ze świata arabskiego i greckiego, została całkowicie zniszczona przez Mongołów. Wielu mieszkańców, którzy przeżyli ludobójstwo, wyemigrowało na inne tereny Bliskiego Wschodu. Mówi się, że rzeka Tygrys była czarno-czerwona od krwi mieszkańców i od atramentu ze zniszczonych ksiąg. Ostatnie mury Okrągłego Miasta al-Salam zostały zburzone przez osmańskiego gubernatora Midhata Paszy w 1870 roku.
Obecnie w dawnym Okrągłym Mieście Bagdadu znajduje się tylko jedna brama – Brama Wastani.
Zdjecie: geopizza

Dodaj komentarz: