Kategorie
Technologie

Energia słoneczna. Ekologia to stan umysłu.

Tak jak z akumulatorami ( auta elektryczne ), wiatrakami, tak również solary słoneczne prędzej czy później staną się bombą ekologiczną. Ale kogo to interesuje, jest biznes jest kasa, a więc medialna i instytucjonalna propaganda rozwoju…

Ponieważ społeczeństwo korzysta z energii słonecznej, problem będzie narastał w nadchodzących dziesięcioleciach, a do 2050 r. przewiduje się prawie 80 milionów ton odpadów słonecznych. Badania wykazały, że metale ciężkie w panelach słonecznych – a mianowicie ołów i kadm – mogą wypłukiwać z ogniw i dostać się do wód gruntowych, a także wpływać na rośliny…to chyba nie jest nowość 🙂
Tony paneli słonecznych zainstalowanych na początku XXI wieku zbliżają się do końca swojego cyklu życia, co stanowi poważny problem dla branży. Obecne praktyki utylizacji paneli słonecznych nie są przyjazne dla środowiska.

Produkcja paneli słonecznych często wymaga użycia kilku szkodliwych chemikaliów. Co więcej, panele słoneczne mają żywotność około 20 do 30 lat (zastanawialiście się jaka jest stopa zwrotu inwestycji? ). Panel słoneczny składa się zasadniczo z kilku arkuszy kryształów krzemu zwanych ogniwami. Każde ogniwo tworzące panel słoneczny jest umieszczone w warstwie aluminium i szkła. Razem tworzą komponenty wytwarzające energię, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Do prawidłowego działania ogniwa wymagają bardzo czystego krzemu . Kiedy atomy krzemu są uderzane światłem słonecznym, elektron zostaje wyrzucony i tworzy iskrę podobną do tego, co dzieje się podczas mikrofalowania metalu. Elektrony te są przenoszone przez ogniwo poprzez ślady zanieczyszczeń metalowych dodanych do krzemu, a przewody miedziane odprowadzają je w postaci prądu elektrycznego.

Należy użyć bardzo czystego krzemu, ponieważ struktura krystaliczna, którą tworzy, najbardziej sprzyja przepływowi elektronów. Produkcja zwykle obejmuje trifluorek azotu i sześciofluorek siarki, jedne z najbardziej szkodliwych gazów cieplarnianych w okolicy.

Zwykle krzem nadaje się do recyklingu, ale aby poprawić wydajność elektryczną ogniw słonecznych, dodaje się metale takie jak kadm i ołów. Utrudnia to recykling ogniw słonecznych, ponieważ wydobycie niebezpiecznych metali wymaga znacznej ilości energii. W rzeczywistości recykling panelu słonecznego często kosztuje firmy więcej niż jego wyprodukowanie. Większość instalacji do recyklingu energii słonecznej po prostu usuwa cenne srebro i miedź z ogniw, a następnie poddaje recyklingowi skażoną obudowę szklaną i plastikową, spalając je w piecach cementowych . Ponieważ proces ten jest kosztowny i czasochłonny, firmom fotowoltaicznym wygodniej jest wrzucać martwe panele na wysypiska śmieci lub eksportować je do krajów trzeciego świata (podobnie jak do Polski trafiały latami używane wiatraki z demobilu 🙂 )

Podczas gdy prawidłowo zbudowane składowisko odpadów powinno zawierać większość niebezpiecznych materiałów w odpadach, kraj rozwijający się może nie mieć infrastruktury lub przepisów, aby właściwie usuwać importowane odpady z paneli słonecznych. Potencjalne wypłukiwanie tych metali do otaczającego środowiska może stanowić problem dla zdrowia publicznego, zwłaszcza w kraju bez niezbędnej infrastruktury do utylizacji. Ponieważ społeczeństwo nadal korzysta z energii słonecznej, problem ten może się pogorszyć w nadchodzących dziesięcioleciach, a do 2050 r. przewiduje się prawie 80 milionów ton odpadów słonecznych.

Badania wykazały, że metale ciężkie w panelach słonecznych – a mianowicie ołów i kadm – mogą wypłukiwać z komórek i dostać się do wód gruntowych, a także wpływać na rośliny. Metale te mają również szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka . Powszechnie wiadomo, że ołów zaburza rozwój mózgu u dzieci, a kadm jest czynnikiem rakotwórczym.

źródło: discoverymagazine.com

Dodaj komentarz: