Kategorie
Zdrowie

Andrzej Horban: Czy aby na pewno fachowiec ? cz.1

Ekspert Andrzej Horban, doradca premiera, wiarygodny człowiek? Panikant jakich wielu? Fachowiec czy kto?

Nie oceniam człowieka, jest profesorem nauk medycznych od 5 lat, ale oceniam jego zachowanie i wypowiedzi na przestrzeni lat. Tak więc:

W roku 2014 miała miejsce burza w polskim Sejmie odnośnie możliwego ryzyka pojawienia się Eboli w Polsce 🙂 Ebola … Oczywiście się nie pojawiła, ale co mówił wówczas dr Horban?
“alarmował, że polskie szpitale nie są w ogóle przygotowane na nadejście wirusa” i pewnie miał rację, ale…

Czy Ebola się pojawiła? Czy sianie burzy było potrzebne? Pewnie NIE, ale to robił… Panika raczej nie pomaga w podejmowaniu słusznych decyzji i świadczy o człowieku 🙂

Jak wówczas do zachowania Horbana odniósł się inny obecny spec przy PiSie, Włodzimierz Gut? “Prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) podkreślił, że być może powodem takiej wypowiedzi prof. Horbana była próba pozyskania w ten sposób dodatkowych środków finansowych na wyposażenie.”

Ciekawy komentarz 🙂 a więc, że niby co? Kasa?

W 2014 roku też była w eterze sprawa pandemii. Wówczas przypominam narracja była taka:

“Prezydenci krajów dotkniętych epidemią apelują o pomoc. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do 20-krotnego zwiększenia nakładów na walkę z wirusem. Stan hiszpańskiej pielęgniarki, która zaraziła się ebolą, pogorszył się w czwartek; ponadto cztery kolejne osoby umieszczono w izolatkach w Madrycie. W sumie kwarantannie poddano tam siedem osób.”

“W Waszyngtonie 26 kongresmenów podpisało się pod listem do prezydenta Baracka Obamy, w którym proszą, by Departament Stanu USA ograniczył wydawanie wiz obywatelom Gwinei, Liberii i Sierra Leone oraz zakazał podróży do tych krajów. Kongresmeni domagają się też poddawania 21-dniowej kwarantannie osób, które przyjechały z państw dotkniętych epidemią”

“Eksperci z krajów UE rozważą w przyszłym tygodniu, czy na europejskich lotniskach trzeba wprowadzić zaostrzone kontrole z powodu epidemii eboli.”

“Na niektórych lotniskach i dworcach kolejowych w Wielkiej Brytanii wprowadzono zaostrzone kontrole pasażerów przybywających z krajów dotkniętych epidemią wirusa ebola. W Macedonii w czwartek zmarł jeden z dwóch Brytyjczyków podejrzewanych o to, że zarazili się ebolą.”

“Bank Światowy przeznaczył na pomoc dla najbardziej dotkniętych epidemią krajów 400 mln dol. MFW dostarcza 130 mln dol. Fundusz jest jednak gotów udzielić dalszej pomocy – powiedziała jego szefowa Christine Lagarde. ONZ szacuje, że powstrzymanie epidemii będzie kosztować blisko 1 mld dol.”

I co się stało? Temat umarł, kasa poszła, ktoś zarobił, ludzie zapomnieli …

Zmieńmy system…! Bez tego nic się nie zmieni

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/awantura-wokol-eboli-co-nam-grozi,255,0,1636095.html

Dodaj komentarz: