Kategorie
covid-19

Rząd znów łamie Konstytucję: absurdalna decyzja o godzinie policyjnej

Zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok będzie niezgodne z Konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać – przekonuje prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista. Przypomina, że ustawa zasadnicza dopuszcza takie ograniczenia tylko po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek rozszerzenie obostrzeń epidemicznych między 28 grudnia a 17 stycznia. Największym ograniczeniem miałby być zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową, od godz. 19, do poranka w Nowy Rok.

Godzinę policyjną z miejsca za niezgodną z prawem uznał prof. Marek Chmaj. Pokazał, że nie trzeba wysilać się zbytnio – wskazał na art. 52 Konstytucji RP. „Każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać istoty tych wolności” – napisał prof. Chmaj na Facebooku.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus-w-Polsce.-Godzina-policyjna-w-Sylwestra-i-Nowy-Rok.-Marek-Chmaj-Niezgodna-z-konstytucja

Ponadto:

Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł, jak walczyć z fake newsami w sieci. Myśli o specjalnym sądzie i procedurze – informuje „Rzeczpospolita”.

Gazeta wyjaśnia, że użytkownik dotknięty wpisem będzie mógł domagać się od portalu np. jego usunięcia, a jeśli to nie pomoże, do akcji wkroczy sąd.

„Rz” podaje, że za autorów fake newsów i hejtu czekają dotkliwe kary, nawet do 8 mln zł. Pojawi się też ślepy pozew, by wesprzeć prześladowanych w sieci. Będzie można go złożyć bez wskazania danych osobowych sprawcy. Dziś – jak zauważa gazeta – są bez szans.

/TVP/

za: https://www.ekspedyt.org/2020/12/17/rzad-znow-lamie-konstytucje-absurdalna-decyzja-o-godzinie-policyjnej/

Dodaj komentarz: