Kategorie
covid-19

USA: “Nie chcemy być królikami doświadczalnymi”. 80% pracowników służby zdrowia w Illinois, połowa w Teksasie i Kalifornii odmawia szczepień.

Od Oregonu po Georgię amerykańscy lekarze i pracownicy służby zdrowia masowo odmawiają poddania się szczepieniom przeciw COVID-19. Argumentują, że nie chcą przyjmować nieprzebadanego preparatu, którego długotrwałych skutków ubocznych nie są w stanie przewidzieć. Mimo, iż od rozpoczęcia proszczepionkowej kampanii minął już miesiąc, w niektórych szpitalach i stanach aż 80 procent medyków nadal nie chce się zaszczepić. 

– Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał zostać królikiem doświadczalnym – powiedział “Daily Mail” dr Stephen Noble, 42-letni kardiochirurg ze szpitala w Portland w stanie Oregon. Mężczyzna uważa, że preparaty nie zostały odpowiednio przebadane. Żąda pełnej informacji o produkcie.

 – Jako człowiek nauki, chcę tylko zobaczyć, co pokazują dane. Proszę o podanie mi pełnej informacji – stwierdził i dodał, że z zastrzykiem wstrzyma się do momentu, gdy będzie przekonany, co do jego nieszkodliwości. 

Personel, pielęgniarki i lekarze w wielu stanach pozostają nieufni wobec szczepionek, obawiając się, że nie ma wystarczających dowodów na to, że szczepionki są bezpieczne i powściągliwe, aby mogły zostać poddane testom. 

Administratorzy szpitali i placówek opiekuńczych próbowali nawet przekupić pracowników darmowym śniadaniem lub nagrodami w loterii, aby zachęcić ich do zrobienia zdjęcia. 

Nadmienił także, że w jego ocenie władze ds. Zdrowia publicznego wyolbrzymiają swoją wiedzę nt. szczepionek.

Wtóruje mu 30-letnia pielęgniarka Stormy Tatom. Kobieta pracuje na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w w Beaumont w Teksasie. Wstrzymuje się z decyzją o przyjęciu preparatu, gdyż obawia się “nieznanych długoterminowych skutków ubocznych”

– Powiedziałbym, że przynajmniej połowa moich współpracowników czuje to samo – utrzymywała Tatom.

Ogromna liczba

W swoich obawach Tatom i Noble nie są odosobnieni. Podobne odczucia ma 80 procent pracowników służby zdrowia w stanie Illinois oraz ponad połowa medyków ze stanu Kalifornia i z Karoliny Północnej oraz tysiące lekarzy i pielęgniarek na terenie całego kraju. 

Dzieje się tak też m.in. w stanie Alabama, gdzie z 200 osobowego składu szpitala Clay County Hospital w Ashland – który został przekształcony w szpital dla pacjentów z COVID-19 –  połowa nie chce przyjąć zastrzyku.

Nie inaczej przedstawia się sytuacja w domach opieki. W jednym z największych domów weterana w Manteno w Illinois tylko 18 procent personelu zdecydowało się na zaszczepienie. Podobne sytuacje mają miejsce w stanie Wirginia, Ohio, Karolina Północna i Karolina Południowa, gdzie szacuje się, że ponad połowa pracowników nie zamierza przyjąć preparatu. 

– Jest zdecydowanie ich za mało. Jest ich niepokojąco mało – obrazuje Neil Pruitt, dyrektor generalny firmy PruittHealth prowadzącej około 100 domów opieki długoterminowej na południu. Mężczyzna utrzymuje, że należących do firmy placówkach mniej niż trzech na 10 pracowników zaakceptowało możliwość przyjęcia szczepionki.

Władze reagują

– To niedopuszczalne. Mamy życia do uratowania – grzmiała z mównicy podczas konferencji komisarz ds. Zdrowia publicznego dr Kathleen Toomey – Szczepionka jest dostępna, ale znajduje się ona dosłownie w zamrażarkach – powiedziała, nawiązując do sytuacji.

Zareagował również gubernator Karoliny Południowej, Henry McMaster. Powiedział, że medycy mają czas na zaszczepienie się do 15 stycznia. Inaczej zostaną “przeniesieni na koniec linii”, czyli będą mogli przyjąć preparat dopiero po innych grupach, które określono jako priorytetowe.

Właściciele i dyrektorzy szpitali próbowali zachęcić personel nagrodami. Udostępniono im możliwość udziału w loterii, w której można wygrać samochód oraz darmowe bony na śniadania w Waffle House. W akcję włączyła się organizacja SavaSeniorCare, która zaoferowała gotówkę 169 domom opieki długoterminowej na opłacenie kart podarunkowych dla zaszczepionych i finansowanie im imprez pracowniczych.

Szczepienia zajmą lata?

Informację o niechęci do szczepień potwierdza CVS Health, amerykańska korporacja detaliczna, która uczestniczy w rozprowadzaniu szczepionek – Początkowa absorpcja wśród personelu jest niska – głosi komunikat.

Z danych opublikowanych przez Centers for Disease Control and Prevention wynika, że do czwartku zaszczepiło się łącznie 11 milionów i 100 tysięcy Amerykanów. To oznacza, że preparat przyjęło nieco ponad 3 procent populacji państwa. 

Bloomberg News odnotowuje, iż tempo jest tak powolne, a niechęć tak duża, że zaszczepienie całego społeczeństwa może zająć całe lata.

Źródło: “Daily Mail”, MnTV

za: https://mntvinfo.blogspot.com/2021/01/usa-nie-chcemy-byc-krolikami.html?m=1

Dodaj komentarz: